Porównanie trendów mody w lat 80., 70. i 20. wieku: jak ubierali się ludzie przez dekady

Każda dekada ma swoje wyjątkowe trendy w modzie, które nadają jej charakter i z czasem stają się nieodłączną częścią historii. Style z lat 20., 70. i 80. XX wieku to świetny przykład tego, jak bardzo różniły się trendy w ubiorze w różnych okresach. Zapraszam do porównania tych ikonicznych dekad i wyjątkowych trendów oraz do odkrycia, jak ubierali się ludzie przez całe dziesięciolecia.

Unikalny wygląd lat 20. i początki casualowej mody

Porównując różne dekady, oczywiście nie sposób nie zacząć od lat 20., kiedy to moda była zdecydowanie bardziej luźna, a stroje bardziej wygodne niż w wcześniejszych latach. W milczeniu zgodzicie się ze mną, gdy powiem, że złote lata 20. to czas, gdy pojawiła się tzw. casualowa moda, czyli stroje na co dzień. W przypadku kobiet, coraz większą popularnością cieszyły się prostsze fasony sukienek, które nie wymagały ani gorsetów, ani petticoat. Dobitnym przykładem tego trendu jest właśnie prosta, nieco workowata sukienka, którą w tamtych czasach zwykło się nosić – słynna mała czarna. Równocześnie pojawił się fryzurą mody chłopczęcy krótki włosów, który dodatkowo umacnia kontrast z wcześniejszym okresem. Co więcej, jak ubierali się ludzie w latach 20., to także kwestia elegancji męskiej – mężczyźni nosili popularne wówczas garnitury z wysoko podciągniętymi spodniami.

Gwiazdy disco i swoboda lat 70.

Przeskakujemy aż do lat 70. i od razu zauważamy, że modne były wówczas zupełnie inne rzeczy niż w poprzedniej analizowanej dekadzie. Disco był królem muzyki, a styl, który uczestnicy tego typu imprez preferowali, zdominował modę w tamtym czasie. Jak ubierali się ludzie w latach 70.? Hm… Niewątpliwie, panowie zwracali uwagę na kolorowe koszule z szerokimi kołnierzykami i spodnie dzwony. W przypadku kobiet, nie można przejść obojętnie obok długich, zwiewnych sukienek i spódnic, które były jednym z głównych symboli tamtej dekady. Dodatkowo – co z pewnością niewielu wie – czasami trendy płynące z subkultur, takich jak punk czy hippie, również wpłynęły na styl ubioru osób z lat 70.

Lata 80. – decydują się na neonowe akcenty i ogromne fryzury

A teraz, jak obiecałem, przejdźmy do lat 80., które stają się głównym celem naszego artykułu. Widać gołym okiem, że różnica między tamtym okresem a pozostałymi dwoma jest zauważalna na pierwszy rzut oka. Jak ubierali się ludzie w latach 80.? Przede wszystkim, podstawowym elementem stroju były neonowe kolory i ciekawe materiały, takie jak lycra czy dżins. Aby wyglądać modnie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni musieli postawić na przeróżne kształty – szerokie ramiona w marynarkach, koszulach, a nawet sukienkach, czy spodnie żakietowe. Dodaj do tego niezliczone akcesoria – opaski, kolorowe legginsy, duże kolczyki – a otrzymasz pełny obraz mody lat 80.

Podsumowanie

Zatem, jak się okazuje, każda z trzech analizowanych dekad miała swoje wyjątkowe cechy i trendy w modzie. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest jednak fakt, że moda ewoluowała i przecierała kolejne szlaki, przechodząc od bardziej konserwatywnych i formalnych strojów lat 20., poprzez wpływ kultury masowej i subkultur w latach 70., aż po śmiały i odważny styl lat 80., który zawładnął wyobraźnią modnych osób na całym świecie. Czy modę można uznać za cykl? Wydaje się, że tak, zwłaszcza gdy dostrzegamy, jak liczne tendencje z przeszłości powracają do łask, nawet w nieco odświeżonej formie. Dlatego nie można przecenić roli, jaką odgrywa historia w rozwoju mody i kreowaniu trendów na przestrzeni lat.

Neon, disco i mała czarna – wyprawa w modę minionych dekad

Przechodzimy przez trzy niezapomniane dekady w modzie, obserwując, jak kształtowały się trendy w poszczególnych latach. W latach 20. pojawiła się odważna propozycja casualowej mody, odbiegająca od wcześniejszej konwencji. Przykładem tego są nieco workowate sukienki – kolejne pokolenie dam nie wyobraża sobie już świata bez małej czarnej. Tymczasem, męska elegancja również przybrała nowy wymiar. W latach 70. muzyka disco zaowocowała przebojowym stylem – panowie z zamiłowaniem nosili kolorowe koszulki z szerokimi kołnierzykami, a damy wybierały zwiewne sukienki. Subkultury, takie jak punk czy hippie, wpłynęły na modę tamtejsze czasy. Wreszcie, wielbiciele lat 80. docenią porywający świat neonowych kolorów, nietuzinkowych fasonów oraz ogromnych fryzur. Moda zdaje się tworzyć niewyczerpane cykle, niosąc ze sobą garść estetycznych wspomnień mijających epok.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Rozmiary ubrań: Jak przeliczyć size 6 i inne popularne rozmiary na polskie odpowiedniki?

Rozmiary ubrań: Jak przeliczyć size 6 i inne popularne rozmiary na polskie odpowiedniki?

Porównywanie rozmiarów ubrań z różnych krajów może być wyjątkowo mylące,

Next
Modne i stylowe ubieranie się w rozmiarze 44 – jak to zrobić?

Modne i stylowe ubieranie się w rozmiarze 44 – jak to zrobić?

Często, znajdując się w sklepach odzieżowych, możemy dostrzec mnóstwo ubrań

You May Also Like